Reports : ISMMMO

SOME QUOTES FROM ISMMMO REPORTS : 

“Ekranlar canlı, ilgi büyük ama her üç diziden biri krize kurban gitti ve sektör yüzde 30 küçüldü. 2008 yılında 1 mil- yar TL’lik büyüklük konuşulurken 2010 Mayıs’ın da değer 700 milyon TL’ye geriledi ve 50 bin kişi işini kaybetti.

Son dönem görülen yüksek reytingler ve ilgiye rağmen, Türk dizi sektörünün global krizin etkilerini üzerinden tam ata- madığı ortaya çıktı. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın yaptığı “Dizi Ekonomisi – Mayıs 2010” araştır- masına göre, sektörün tüm hareketliliğine rağmen yine İSMMMO’nun Eylül 2008 verilerine göre önemli oranda küçüldüğü ortaya çıktı.

İSMMMO’nun ‘Dizi Ekonomisi- Mayıs 2010’ araştırmasına göre; halen 7 ulusal kanalda, 42 yerli dizi yayınlanıyor. Oysa 2008 saptamalarına göre, 11 ulusal kanalda 63 yerli dizi yayınlanıyordu.

Araştırmada, yeni adı Bloomberg olan Kanal 1, Show Tv, Kanal 7 gibi birçok kanalın dizi yarışından koptuğu ortaya çıktı.

Küçülmenin maddi boyutlarını ise rakamlar net bir şekilde sergiliyor. Buna göre; 2005-2008 yıllarında adeta ‘patla- ma’ yaşayan dizi ekonomisi, İSMMMO’nun Eylül 2008’de yaptığı araştırmaya göre 1 milyar TL’lik bir ekonomik güce eriş- mişti. Ancak son yapılan araştırmaya göre, sektörün yüzde 30 oranında küçüldüğü ve dizi ekonomisinin 700 milyon TL’ye gerilediği ortaya çıktı. Kriz öncesinde sektörde çalışan sayısı 150 bin kişiyi bulurken, yaşanan küçülmeyle birlikte sektörde set işçisinden, senaristine, çaycısından, figüranına 50 bin kişinin de işini kaybettiği belirtiliyor. Dizi sektörünün 100 bin civa- rında istihdam sağladığı biliniyor.

Geçen yıl yaşanan krizle birlikte kanallar, yapımcı şirketlere ödedikleri ücretlerde yüzde 30 ila 50 oranında değişen indirimler yaptı. İşlerini kaybetmek istemeyen yapımcıların büyük çoğunluğu bunu kabul etti. Yapımcılar da aynı şeyi oyun- cular ve teknik ekipten talep edince sektördeki ücretler de ortalama yüzde 40 oranında düştü. Halen kriz öncesi seviyele- re gelinebilmiş değil.” […]

 

“Yerli diziler bu sezona da damgasını vuracak. 11 ulusal kanalda bu sezon 20’si yeni 63 yerli dizi yayınlanıyor. Reyting rekorları kıran dizilerin hem yapımcıları, hem de bu dizileri yayınlayan kanallar kazanıyor. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) “Dizi Ekonomisi” araştırmasına göre, bölüm başına maliyetleri 100 ila 300 bin YTL arasında değişen diziler, reklam ve sponsorluk gelirleriyle birlikte yaklaşık 1 milyar YTL’lik bir ekonomi ortaya çıkarıyor.” […]

 

Cf. also : 

 Citer ce billet
Julien Paris (2012, 27 janvier). Reports : ISMMMO. « Devam edecek... ». Consulté le 25 février 2024, à l’adresse https://doi.org/10.58079/njjf

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search