“Diziler mi sansürlenmeli, bu siyasetçiler mi?” – Sol

“Dün Meclis’te milletvekilleri arasında yaşanan dizi tartışmasının seviyesi, daha önce yaşanan örneklerle de birlikte düşünülünce, toplum sağlığı açısından diziler mi sansürlenmeli, yoksa her gün televizyonda insanların karşısına çıkan bu siyasetçiler mi sorusu akla geliyor.

Televizyonlarda yayınlanan ve her biri bir uzun metrajlı film uzunluğunda olan diziler, halkı ekran başına kilitleyerek atıllaştırmalarından içerdikleri milliyetçi-gerici mesajlara, çalışma saatlerinin 14-15 saat bulduğu dizi setlerindeki insanlık dışı çalışma koşullarına kadar pek çok açıdan tartışılıyor. Ama TBMM’de değil. Çünkü milletvekilleri dizilerin bu yönleriyle hiç ilgili olmadılar. Şiddet içerenleri övdüler, cinsellik içerenlere bir yandan sansür istediler bir yandan da bu dizileri müstehcen bir dille tartışmayı yeğlediler. Dün de öyle oldu…

TBMM Dilekçe Komisyonu’nun dünkü toplantısında milletvekillerinin televizyon dizileri üzerine yaptığı tartışmanın seviyesi ve sarfedilen kelimeler gerçekten çok düşündürücüydü. Siyasetçilerin bu tartışmasına bakınca, dizilerin şikâyet edilen içerikleriyle, ülkeyi yönetenlerin nitelikleri arasında bir kıyaslama gereği doğuyor.

TBMM Dilekçe Komisyonu’nun AKP Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman’ın başkanlığında yapılan dünkü toplantısının gündemi dizilerdi. Ancak dizilerin halk üzerindeki olumsuz etkisinin masaya yatırıldığı bu toplantıdaki konuşmalara bakınca, komisyonda bulunan milletvekilleri için ayrı bir “sansür komisyonuna” ihtiyaç var gibi görünüyor. Konuşmaları yorumsuz olarak paylaşıyoruz;” […]

Source : Sol


Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.