“Diziler yanlı da sağcılar çok mu temiz?” – Sol

Source : Sol

“Zaman gazetesi, bazı sağcı kişilikleri konuşturarak televizyon dizilerinde sağcıların kötü gösterilmesinden yakınmış. Oysa mesele bir kampın diğerine karşı daha güçlü propaganda yapması değil. Dönemin sağcı hareketleri, ne kadar inkâr ederlerse etsinler, zaten kötülerdi.

İslamcıların ve ülkücülerin televizyon dizileri üzerinden tarihlerine ilişkin gerçekleri inkâr çabaları aralıksız sürüyor. Özellikle “Öyle Bir Geçer zaman ki” dizisi yayınlanmaya başladıktan sonra, daha önce yayınlanmış “Çemberimde Gül Oya”, “Hatırla Sevgili” ve “Bu Kalp Seni Unutur mu” gibi yakın dönemin siyasal olaylarını da işleyen diziler de gündeme getirilerek, bir protesto kampanyası yürütülüyor. Dizi setlerine ve yayıncı kanal binalarına “toplu ziyaret”ler, basın açıklamaları, etkileri altındaki köşe yazarları, televizyon eleştirmenleri, hep aynı itirazı dile getiriyor: Bu diziler gerçekleri çarpıtıyor, solcuları iyi ülkücüleri kötü gösteriyor, tarihi tek yanlı aktarıyor, ülkücüleri Amerikancı olarak konumluyor ve şiddet uyguladıkları iftirası atıyor.” […]

Source : Sol


Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.