“Dizi sektöründe örgütlenmek şart oldu” – Sol

Geçen yıl geceyarısı dizi çekiminden dönen iki set emekçisi trafik kazasında hayatlarını kaybetmişlerdi. Kaynak : Sol

“Türkiye’de kitleleri uyuşturmakta önemli rol oynayan TV dizileri, set emekçilerini de insanlıktan çıkarıyor. Dizilerde çalışan birçok oyuncu, bu tabloya karşı birlikte örgütlenmek gerektiğini söylüyor.

Dizi setlerindeki ağır çalışma koşulları, sektörde çalışan ünlü oyuncuların çıkışları ile yeniden gündeme geldi. Milliyet muhabiri Lube Ayar’ın görüştüğü oyuncular, dizi setlerinde uzun saatler güvencesiz çalışan emekçilerin durumundan rahatsız olduklarını ifade ederek örgütlenmenin gerekliliğine işaret ediyorlar.

Kanalların yeterince reklam arası verebilmek ve birbirleriyle reyting rekabetine girebilmek için gittikçe uzattığı bölüm süreleri 90 ila 110 dakikaya varırken, oyuncular bu sürenin dünya standartlarında 40-50 dakika olduğunu vurguluyor. Bölüm süreleri uzadıkça set emekçileri günde 16-18 saat çalışmaya mecbur ediliyor. Ayrıca yapımcı şirketlerin çoğu sigortasız işçi çalıştırıyor. İşte dizi sektöründe çalışan bazı oyuncuların bu gidişatın nasıl değiştirilebileceği konusundaki görüşleri:” […]

Source : Sol


Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée.

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search