“Dizilere 12 Eylül’ü aratmayan yasaklar geliyor!” – Sol

“Yeni RTÜK Yasa Tasarısı’nda sona gelindi. Yarın Anayasa Komisyonu’nda görüşülecek olan alt komisyon raporu, “müstehcen görünteler” yayınladığı iddia edilen dizilere ağır yaptırımlar getiriyor. Çizgi filmlere ise Türk kültürünü yansıtma zorunluluğu getiriliyor.

Dizilere sansür yorumlarını yapan düzenlemelerin gericilerin bazı diziler aleyhine başlattıkları kampanyanın ardından gündeme gelmesi dikkat çekti.

Zaman gazetesinde “şikayet rekorları kıran dizilere çekidüzen verecek” diyerek duyurulan yeni tasarı, müstehcenlik, şiddet, bozuk Türkçe ve ağır argo içeren dizilere ağır yaptırımlar öngörüyor. Tasarı yasalaştığında aile yapısını zedelediği ileri sürülen müstehcen görüntüler yayınlayan televizyon kanallarına ‘uyarı’ yapılmadan ağır para cezası verilebilecek.

Televizyonlar, “teröre hizmet edeceği” gerekçesiyle saldırıları ve yaralı görüntülerini canlı yayınlayamayacak. Çatışma görüntüleri de yayınlanamayacağı gibi, hayatını kaybeden askerin ailesine bu haberin veriliş anı ekrana getirilemeyecek.

“Teröre destek veren, mezhep ayrımı ve Atatürk ilkelerine aykırı yayın yapan” kuruluşlara da ağır yaptırımlar getiren yeni düzenlemeyle bu kuruluşların yaptıkları bu tür yayınları tekrarlamaları durumunda lisans iptali söz konusu olabilecek. Bu düzenlemenin Kürt ve Alevi yayın organlarını tehdit ettiği belirtiliyor.” […]

Source : Sol

 Citer ce billet
Julien Paris (2010, 20 octobre). “Dizilere 12 Eylül’ü aratmayan yasaklar geliyor!” – Sol. « Devam edecek... ». Consulté le 22 février 2024, à l’adresse https://doi.org/10.58079/njns

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search