“Citizens submit petition to ‘protect’ memory of sultans” – Hürriyet Daily News

“A petition to protect the memory of Ottoman sultans following recent controversy over a Turkish historical TV drama has been submitted to Turkish Parliament’s Petition Commission.

The petition demands a similar version of the law on the protection of Mustafa Kemal Atatürk’s memory for the memory of the sultans of the Ottoman Empire, a “600-year sovereign world power.” Under the petition, which was signed by 10 people, those found guilty of insulting the sultans could face prison time.

The suggestion provoked opprobrium from some opposition parties. “Such a law would be harmful for Turkey’s European Union aim in the context of freedom of speech,” main opposition Republican People’s Party (CHP) Bursa deputy Aykan Erdemir told Anatolia news agency.

Peace and Democracy Party (BDP) deputy Altan Tan also said it was “nonsense” to legislate respect for the Ottoman sultans.

But Nationalist Movement Party (MHP) deputy Özcan Yeniçeri said there could be a way to create a general law that would require the respect of all Turkish leaders rather than a specific one without harming democratic rights and the liberties of people.

The petition comes in the wake of Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan’s criticism of the hit TV soap opera “Muhteşem Yüzyıl” (The Magnificent Century) on the grounds that it was insulting to Süleyman the Magnificent as it showed the Ottoman leader more engaged in court intrigues than in conquering foreign lands. Erdoğan called for judicial action against the show, and members of his party have vowed to force the show off the air in 2013.”

Source : Hürriyet

“22 dizi bir varmış bir yokmuş! ” – Radikal

Source : Radikal

Geçtiğimiz ay büyük umutlarla ekranlara gelip, yeterli reyting almadığı gerekçesiyle 2. bölümün ardından yayından kaldırılan ‘Eylül’de Gel’ dizisinin ekibi halen Heybeliada’da yaşam mücadelesi veriyor. Konusu 1950’li yılların Büyükada’sında geçen dizinin, 2 hafta önce final yaparak ekranlara veda etmesinin ardından yapımcı şirket tarafından kaderlerine terk edilen oyuncuların bir kısmına ada halkı sahip çıkarken, ekibin geri kalanı adanın ormanlık kısımlarında, zor şartlarda hayata tutunmaya çalışıyor.

‘Biz de hareme girseydik’

Muhtemelen ikinci cümlede bunun bir Zaytung haberi olduğunu çoktan anlamıştınız. Tuhaf olan, haberdeki absürd unsurları çıkardığınızda, bu Zaytung haberinin sektör gerçeğini bütü çıplaklığıyla ortaya çıkarıyor olması… Evet, gerçekten de yapımcı ya da kanal tarafından ‘kaderlerine terk edilen’ oyuncular ve tabii ki set çalışanları zor şartlarla yüz yüze geliyor. Bu sezon örneğin, bizim sayabildiğimiz kadarıyla tam 22 dizi yayından kaldırılmış. Liste uzun, kısaca bir göz atalım dedik… Sondan başlayalım… Kentsel dönüşümü fon alan Ağır Roman Yeni Dünya dizisinde ‘kentsel dönüşüm’ teriminin sansürlendiği ortaya çıkmıştı. Dizi, beklenen reytingi alamadığı gerekçesiyle geçen hafta aniden final yaptı. Sezonun tantanalı biten bir diğer dizisi ise Bir Zamanlar Osmanlı – Kıyam oldu. Önce Patrona Halil’i canlandıran Fırat Tanış, yapımcıyla polemik yaşayarak diziden ayrıldı. Kısa bir süre sonra da dizinin bittiği açıklandı. Reytinglerinin düşük olması gerekçe gösterilerek yayından kaldırılması kararına yapımcı Burhan Özkan, “Biz de hareme girseydik alırdık reytingimizi” diyerek tepki gösterdi. Bir açıklama da diziye ikinci sezon dahil olan Özcan Deniz’den geldi: “Sayın Başbakanım bu dizi gerçekten sahip çıkılmayı hak ediyordu.” Görünen o ki Başbakan Erdoğan , Özcan Deniz’i duymadı. ” […]

Source : Radikal

 

“Muhteşem serzeniş” – Radikal

“Özcan Deniz’in Başbakan’a ‘Bir Zamanlar Osmanlı’ya sahip çıkmadığını ima eden sitemkâr ama ‘edilgen’ mesajı, popüler kültürü politikaya daha da tâbi ve bağımlı kılacak bir gidişatı haber veriyor.

İktidarın popüler kültür ‘kale’sini fethetme yolunda önemli bir dönüm noktası sayılabilecek olan Başbakan’ın ‘Muhteşem Yüzyıl’ çıkışı galiba o ‘kale’nin içinden ilk semeresini dün verdi: TRT 1’de gösterilen ‘Bir Zamanlar Osmanlı’nın başrol oyuncusu Özcan Deniz, dizinin yayından kaldırılmasının yarattığı üzüntüyle Başbakan’a twitter aracılığıyla sitemde bulunmuş. Deniz, söz konusu projenin her türlü övgü ve ilgiyi hak ettiğini, diziye seyirci çekmek için gerekli zamanın ne yazık ki tanınmadığını belirttikten sonra şu serzenişte bulunuyor: “Sayın Başbakanım, bu dizi gerçekten de sahip çıkılmayı hak ediyordu.

Sanırım böyle bir twit’in Başbakan’a yöneltilmesinde Erdoğan’ın ‘Muhteşem Yüzyıl’a karşı tepkisel (ve yaptırımsal) değerlendirmesinin (ters yönden) ‘motive edici’ olduğundan kimsenin kuşkusu yoktur. Metnin bir parça ‘yapısöküm’üne gidersek, yani ‘söylenenlerin içinde söylenmeyenler’i bulmaya çalışırsak, twit’te özne ‘Bir Zamanlar Osmanlı’ iken gizli özne ‘Muhteşem Yüzyıl’ diye düşünülebilir. Belirtilen siyasi tavırla oluşan mevcut ‘popüler-politik’ bağlam, bunu mümkün kılıyor. Dolayısıyla twit’te “her türlü övgüyü hak eden” ‘Bir Zamanlar Osmanlı’dan bahsedildiğinde her türlü yergiyi hak etmiş ‘Muhteşem Yüzyıl’ da (yazılmasa da) ‘okunuyor’! Müteakiben “Bu dizi gerçekten sahip çıkılmayı hak ediyordu” dendiğinde de zihninizde bunu hiç hak etmeyen, aksine ‘tekdir edilmiş’ (konu itibarıyla) ‘komşu’ dizi yankılanıyor.” […]

Yazar : Tayfun Atay
Source : Radikal

“”Muhteşem Süleyman” Hırvatistan’da Gotovina’yı geçti ” – Radikal

Source : Radikal

“Türk dizilerinin en çok izlendiği ülkelerden biri olan Hırvatistan’da yeni yıl dolayısıyla düzenlenen hediyelik eşya fuarında, Muhteşem Yüzyıl dizisi hediyelikleri yerel yıldızlarınkinden çok sattı.

ZAGREB – Fuarda Türk sanatçıların fotoğraflarının bulunduğu eşyaların satılması medyada eleştirilirken, dizide Kanuni Sultan Süleyman’ı canlandıran sanatçının resminin yer aldığı bardağın, Hollanda ‘nın Lahey kentinde eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılan ve son günlerde ülkedeki en popüler kişi olan eski general Ante Gotovina’nınkinden daha çok satılması dikkati çekti.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de, 6-19 Aralık tarihleri arasında kutlanan “Aziz Nikola” da denilen “Noel Bayramı” ve yaklaşan yeni yıl dolayısıyla hediyelik eşya fuarı düzenlendi.

Her yıl organize edilen fuara, çocuklara hediyelerin verildiği Aziz Nikola Günü’nde bu yıl da ilgi yoğundu. Zagreb’de yaşayanlar çocuklarına hediye almak için fuara büyük ilgi gösterirken, Türk dizilerinin çok izlendiği ülkelerden biri olan Hırvatistan’daki hediyelik eşya fuarına bu yıl, Türkiye ‘de yayımlanan ve bölgede de takip edilen Muhteşem Yüzyıl dizisi hediyelikleri damgasını vurdu.

Hırvat medyasında, fuarda Türk sanatçıların fotoğraflarının bulunduğu eşyaların satılmasına ilişkin bazı eleştiriler yer alırken, “geleneksel fuarın artık bit pazarına döndüğü” şeklinde değerlendirmeler de yapıldı.

“HOLLYWOOD YILDIZLARINA GÖRE ‘SULYO’ ÇOK DAHA İYİ BİR KARAKTER”

AA muhabirinin konuya ilişkin düşüncelerini sorduğu “Advent Fuarı”nda stant açan bazı satıcılar, medyadaki eleştirilere tepki gösterdi.

Fuarda hediyelik eşya standı açan ve ismini vermek istemeyen bir satıcı, gazetecilere tepki göstererek, “Bizi rahat bırakın, ekmeğimizi kazanalım. Çocuklarımızın karnını doyurmamız lazım. Sultan Süleyman ve Muhteşem Yüzyıl hediyelik eşyalarını satmamızda bir sorun yok. Bu fuar kilisenin organize ettiği bir fuar değil. Hollywood yıldızlarının resimleriyle hediyelikler sattığımız zaman sorun yok, Sultan Süleyman olunca sıkıntı. Hollywood yıldızlarına göre ‘Sulyo’ (Süleyman) çok daha iyi bir karakter” diye konuştu.

Hırvatistan menşeli olmayan ürün satmakla suçlandıklarını da belirten satıcılar ise kısa süre önce Lahey’deki mahkeme tarafından serbest bırakılan eski general Ante Gotovina ve “Sultan Süleyman” resimli bardaklarının Hırvatistan malı olduğunu söyledi.” […]

Source : Radikal

“Yarışma ve dizilerin ‘ekonomi-politiği’ ” – Radikal

“Muhteşem Yüzyıl’a karşı iktidarın tepesinden başlatılan taarruz, alt kademelerde ‘kraldan çok kralcı’ karşılıklar bulmakta gecikmedi.

Televizyon tarihinin ilk büyük skandalı Amerika’da bir yarışma-şovda patladı. 1956’da ‘Twenty-One’ adlı bilgi yarışmasında savaş gazisi Herb Stempel’e, uzun süreli rakibi Columbia Üniversitesi İngilizce okutmanı Charles Van Doren’e karşı ‘kaybetmesi’ için para teklif edildi. Çünkü Van Doren halkın gözünde Stempel’den daha popülerdi ve onun elenmesi ciddi seyirci kaybına yol açacaktı. Stempel parayı aldıysa da sonra durumu ifşa etti. İnceleme sonucu Van Doren’e cevapların önceden verildiği de ortaya çıktı.

Şu aralar ‘prime-time’da dizileri tahtından eden, kanaldan kanala pıtrak gibi yayılmış bizim yarışmalarda da böyle bir ‘patlak’ vuku bulur mu? Bulmaz, çünkü genciyle yaşlısıyla, talebesi hocasıyla yarışmacılar tel tel dökülüyor. Sonra bilgiden ziyade gösteriye dönük fantezi yarışmalar revaçta. ‘Yetenek Sizsiniz’ gibi ‘realite’ formatındakiler de ayrı bir kulvar.

Yarışma-şovların televizyon endüstrisinde randımanı hep yüksek oldu. Üretimi ucuz, star gereksinmiyor (olsa da olur olmasa da) ve iyi para getiriyor. Ama uzun vadede de sıkıcılar. O yüzden ekranlarda dönemsel iniş-çıkışları oluyor.

Şimdi bir yükseliş dalgası söz konusu. Çünkü dizi sektöründe hem ekonomik bakımdan ipin ucu kaçtı, hem de ‘politik’ bakımdan balta taşa vuruldu! ‘Muhteşem Yüzyıl’a karşı iktidarın tepesinden başlatılan taarruz, alt kademelerde ‘kraldan çok kralcı’ karşılıklar bulmakta gecikmedi. En son, dizinin yayından kaldırılmasına yönelik kanun teklifi gündemde. ” […]

Yazari : Tayfun Atay
Source : Radikal

“Muhteşem Yüzyıl’a yasak geliyor” – Sol

“AKP İstanbul Milletvekili Oktay Saral, tarihi dizilerin yayınlanmasına ilişkin yeni kriterler getiren kanun teklifini parti grubuna sundu.

Erdoğan’ın hedef haline getirdiği Muhteşem Yüzyıl adlı diziye yasak geliyor. AKP İstanbul Milletvekili Oktay Saral, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun ”Yayın Hizmetleri İlkeleri” başlığına yeni bir fıkra eklemeyi öngören kanun teklifi hazırlayarak, parti grubuna sundu.

AA’nın haberine göre, Saral’ın Kanun teklifinde, “yayın hizmetleri, toplumun milli değerleri içerisinde kabul edilen tarihi olayları ve şahsiyetleri; küçük düşüren, aşağılayan, çarpıtan veya olduğundan tamamen farklı gösteren nitelikte olamayacak” ifadesi yer alıyor.

Bu teklifin Erdoğan’ın açıklamalarının ardından gelmesi, “Muhteşem Yüzyıl’a yasak geliyor” şeklinde yorumlandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Saral şöyle konuştu:

“Örneğin ömrü at sırtında ülkesine ve milletine hizmet yapmakla geçmiş olan Kanuni Sultan Süleyman, tamamen yatak odasından müteşekkil ve çarpık ilişkilere dayalı bir hayat içerisinde gösterilmektedir. Çocuklarımız ve gençlerimiz bu yayınları izlemekte ve tarihi şahsiyetleri bu yayınlar çerçevesinde değerlendirmektedir. Ayrıca bu diziler yurt dışına da seyredilmekte ve diğer milletler nezdinde tarihsel şahsiyetlerimiz hakkında yanlış olgular meydana gelmektedir.”

Source : Sol

“TRT Turk Selects SES to Reach Audiences in Sub-Saharan Africa” – Hürriyet Daily News

“SES, a world-leading satellite operator, announced today that Turkish public broadcaster, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), has selected SES to reach audiences in sub-Saharan Africa. TRT will use capacity on SES-5 located at 5 degrees East to broadcast its free-to-air digital channel TRT Turk and its radio channel Turkiyenin Sesi Radyosu (TRS) to the region using the satellite’s unique Ka-band uplink capabilities, allowing for flexible operations between Europe and Africa.

With a line-up of almost 500 TV channels and access to nearly 25 million homes across Europe and Africa, SES’ 5 degrees East orbital position provides growth opportunities for broadcasters and offers a wider choice of TV programmes for viewers. SES-5 was launched in July 2012 and complements SES’ successful ASTRA 4A satellite at this orbital position providing additional and extended coverage over South Africa, North Africa, Europe and the Atlantic Ocean.

Norbert Hölzle, Senior Vice President Commercial Europe of SES, said: “We are happy to extend our partnership with TRT Turk and look forward to broadcasting the Turkish channel to new audiences in sub-Saharan Africa where demand for digital TV content is constantly growing. Satellite is the most ideal form of infrastructure to broadcast TV content to a wide audience across large geographical regions.”

Ibrahim Sahin, General Manager of TRT, said: “We rely on SES’ expertise and global satellite fleet to reach important audiences and markets outside of Turkey. We already rely on SES’ prime orbital position 19.2 degrees East to reach our audiences in Western Europe. The use of SES-5 will give us immediate access to sub-Saharan Africa and provide our target audience with premium news, culture and entertainment programs made in Turkey.”

Source : Hürriyet Daily News

 

“Çalık set to found joint venture with Rosneft” – Hürriyet Daily News

A general view shows the Rosneft Achinsk oil refinery plant outside the town of Achinsk, some 188 kilometers west of Krasnoyarsk, Russia. Source : Hürriyet

“The deals signed during Russian leader Putin’s visit to Turkey include the foundation of a joint petrol distribution firm between the Russian giant Rosneft and Turkey’s Çalık holding

Energy ties fueled a Russian visit to Turkey Nov. 3 with Turkey’s Çalık Holding signing a major cooperation with Rosneft, Russia’s leading oil distributer.

The duo will establish an associated company to operate within the oil trade in the domestic and Mediterranean markets, according to a statement published on Çalık’s official web site. The new company will also operate in the oil distribution and bunker fuel trade in Turkey.

The deal was signed by Çalık Holding Chairman Ahmet Çalık and Rosneft President Eduard Khudainatov. Turkey’s Energy Minister Taner Yıldız and Rosneft Chief Executive Igor Sechin were in attendance at the signing ceremony.” […]

Source : Hürriyet Daily News

 

“Deputy proposes ban on TV dramas ‘distorting’ history” – Today’s Zaman

“Justice and Development Party (AK Party) İstanbul deputy Oktay Saral has drafted a law proposal in an attempt to ban dramas that “distort or change historical realities” and depict them differently.

The move came after Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan’s recent scathing remarks over a TV drama, “Muhteşem Yüzyıl” (Magnificent Century), which portrays the life and luxuries of Süleyman the Magnificent. Erdoğan accused the series of distorting historical facts.

In his remarks which appeared in the Hürriyet daily on Wednesday, Saral said a final version of the proposal is almost ready and will be submitted to the party management this week. “There might be additions later or it may not even be accepted. We’ll consider what to do then,” he said.

As to the reason behind the move, Saral explained: “Of course there are both negative and positive events in the history of every society. We don’t sanctify everything in our history or say they are all correct and reasonable. But depicting unreal events about our historic personalities as though such events were true may lead to a breakaway from history — we are concerned about that.”

Saral suggests making an addition to a clause in Article 8 of the Radio and Television Supreme Council (RTÜK) law, which states that media service providers are prohibited from encouraging crimes, praising criminals and criminal organizations and providing information on how to commit a crime.

The proposed addition is as follows: Broadcasted programs are banned from “insulting, humiliating or distorting” historical events that are accepted in accordance with society’s national values and the widely accepted facts about historical personalities.

Should the proposal be submitted to Parliament by the ruling AK Party, there will be no obstacle to banning the popular “Muhteşem Yüzyıl.”

Meanwhile, RTÜK recently decided to fine a television channel for insulting religious values after it aired an episode of the hit US animated TV series “The Simpsons,” which shows God taking orders from the devil. The radio and television watchdog said it was fining the private broadcaster CNBC-e TL 52,951 ($30,000) for the episode in question, whose scenes included the devil asking God to make him coffee. “The board decided to fine the channel over this matter,” an RTÜK spokeswoman said but declined further comment, saying full details would most likely be announced next week. CNBC-e said it would comment once the fine was officially announced.

RTÜK: Experts watching ‘Muhteşem Yüzyıl’ closely

In a statement released on Wednesday, RTÜK said it is closely watching the controversial soup opera “Muhteşem Yüzyıl,” though it denied reports that the future of the popular drama is being discussed by the board. Recalling that the drama had been fined and warned once because of many complaints by viewers, the statement said unless the drama violates an RTÜK law, it will not be part of the board’s discussions. RTÜK also dismissed claims that several board members had made a move to discuss the future of the drama but that an AK Party-appointed member prevented it.”

Source : Today’s Zaman

“The file on ‘The Magnificent Century’ shelved” – Hürriyet Daily News

“While we continue discussing that unfortunate statement by Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan about the TV series “Muhteşm Yüzyıl?” (The Magnificent Century), I don’t know if you have noticed, but nothing has been heard from the judiciary or the Supreme Board of Radio and Television (RTÜK). The expectation had been that right after the prime minister’s speech, these two institutions would make a move.

Usually, the prime minister would say something; next, the government would prepare a motion and have it approved at the speed of lightning. For example, the mosque on Çamlıca was processed in this way.

It was not that the prime minister simply declared he did not like the TV series, what was really unfortunate was the fact that he called on the judiciary to take action. With this, concern about the independence of the judiciary became more widespread. This kind of an opportunity was being sought anyway.

I was also waiting with huge interest: “Let’s see which prosecutor will concern themselves?” What’s more, I had estimated that RTÜK might want to look cute to the prime minister.

Both expectations proved vain. Both the judiciary and RTÜK have proved us wrong.

They have done what was correct. Of course, not every correct deed receives applause here. But I wanted to draw attention to these two institutions and say, “You have done what was correct.”

There was nothing the prosecutors could have done anyway. The TV serial is not conducting a crime.

I called RTÜK. I’ve learned that there was no initiative or a preparation of one there, either. They continue with their normal monitors. No new file has been opened after the prime minister’s speech.

I think the prime minister does not want to focus on this too much either. Apparently he has seen how uncomfortable the society has been with this intervention. A sign of this could be when he asked reporters at an airport not to ask questions on the subject while he was on his way to Spain.

All of this is good news for the soap opera producers, both for the owner of the station Ferit Şahenk and the station Star TV itself. However, let’s not forget that when the prime minister criticizes something, he does not let go of it easily.

How will the ombudsman function in this case?

The ombudsman institute is an exclusively correct step. In the European Union, it has a key function where it solves several problems. The person you call the ombudsman should be a personality respected by every segment of the society, impartial, and somebody who is able to protect the people’s rights against the state.

Turkey has elected its Ombudsperson after long discussions. Mehmet Nihat Ömerğlu has received votes from almost every party. He was known as a respected name and personality.

However, he is receiving excessive criticism from a segment of the society.

During his membership on the Supreme Court of Appeals, his voting in favor of the (slain Armenian Turkish journalist) Hrant Dink’s conviction from Article 301 (insulting “Turkishness”) has created disappointment. The former votes of the person elected as ombudsman are important because they illustrate both his personality and mentality. I think Ömeroğlu’s Dink vote was an extremely unfortunate choice.

Now the question is this:

How will Ömeroğlu function after all these criticisms? How credible will he be? In the eyes of the public, will the decisions he make satisfy consciences?

Or will he remain as the ombudsman of those who have elected him?

Surely the person who should make this decision is not the prime minister or those who voted for him, but again Ömeroğlu himself.”

 Source : Hürriyet Daily News

“‘The Simpsons’ slapped with fine by Turkish TV authority for poking fun at God ” – Hürriyet Daily News

AP photo. Source : Hürriyet Daily News

“The Supreme Board of Radio and Television (RTÜK) has fined Turkish private broadcaster CNBC-E a total of 52,951 Turkish Liras for airing an episode of the animated sitcom “The Simpsons” in which God is shown to be under the command of the Devil, daily Hürriyet has reported.

RTÜK said the fine had been levied due to CNBC-E “making fun of God, encouraging the young people to exercise violence by showing the murders as God’s orders and encouraging them to start drinking alcohol on New Year’s Eve night.”

“One of the characters is abusing another one’s religious belief to make him commit murders. The bible is publicly burned in one scene and God and the Devil are shown in human bodies,” the RTÜK report said.

In another scene, God serves coffee to the Devil, which can be considered an insult to religious beliefs, according to the report, which explained the motive behind the fine.

“The Simpsons” is the longest-running U.S. sitcom and longest-running U.S. animated program.”

Source : Hürriyet Daily News

“Turkey fines TV over Simpsons show for ‘mocking God’ ” – Cumhuriyet

Source : Cumhuriyet

“Turkey’s media watchdog has fined a private television channel for broadcasting episodes of the American cartoon series “The Simpsons” that poked fun at God, a local newspaper reported on Monday.

The Supreme Board of Radio and Televison (RTUK) fined CNBC-E around 53,000 lira (22,700 euros) over the show, saying it “mocked God” by depicting him serving Satan a cup of coffee and showing one character encouraging another to commit murder in the name of God, the Hurriyet newspaper said.

RTUK also accused “The Simpsons” of showing scenes in which copies of the bible are burnt and encouraging young people to consume alcohol.

The decision by RTUK, which has imposed a string of fines over other television series aired in Turkey that were deemed to be insulting to God or historical leaders or offending family values, was ridiculed by Hurriyet columnist Mehmet Yilmaz.[…]”

Source : Cumhuriyet

“TV serials bad for your kids” – Hürriyet Daily News

Source: Hürriyet Daily News

Article by Belgin Akaltan

“Children seem to believe whatever they see on TV. Children under the age of 8 are often especially unable to tell the difference between reality and fantasy. They think they are watching Sultan Süleyman when they watch the soap opera “Muhteşem Yüzyıl” (The Magnificent Century).

They imagine whatever is put on TV is real. This inability to distinguish between fact and fiction seems to be a widespread problem in today’s Turkey. There are also some adults who refuse to grow up.

Some of these grownups have successful political careers. Their percentage is very low, but they have been recorded to gain as much as more than 40 percent of the vote. Political scientists are still working on this phenomenon.

There is also an additional peculiarity with the Turkish society. Old time Turkish films were made with such an unusual level of unreality that several idiosyncrasies in the Turkish society today are associated with having been exposed to too many of them.

In a popular Turkish film of the 1970s and 80s, the heroin may be raped but does not lose her virginity, forced to marry the villain but stays a “good girl” for decades, then goes blind, never ages except for a few white powder shades on her hair, then meets the love of her life, her eyes start to see again, the villain dies, she marries her love and becomes a famous singer and also rich at the end. I’m not kidding. Crowds believed in such far-fetched plots. Naturally, the same crowds were able to believe in anything else later on in real life and children raised by these parents live in a delusional world (said Belgin, the philosopher).

In an article for Hürriyet published on Tuesday Yılmaz Özdil cited examples that illustrate just how far Turkish society can get carried away when watching soap operas: “The drug-dealer in the TV series ‘Beyaz Gelincik’ was beaten by a group in a dark alley. The mother in the soap opera ‘Çocuklar Duymasın’ was elected mother of the year at a time when she had no children. The surgeon named Kutsi in the ‘Doktorlar” series was approached by more than 20 citizens who brought their fathers with Alzheimer’s or even sick babies to the film set. The jewelry robbery In ‘Akasya Durağı’ actually triggered a call to 155 and anti-terror teams were dispatched, almost shooting the masked actors.”

“An anti-American demonstration was being filmed in front of a mosque for a TV series. Congregation coming out of Friday prayers joined, chanting ‘Allah is great.’ There was a scuffle, a plain clothes policeman passing by interfered and tried to arrest an actor burning an American flag.”

So, if you have a child over the age of 8 and if he still persists there is little difference between fact and fiction, don’t worry if you live in Turkey. He might have a bright political future. I have avoided the word “she” intentionally. Somehow girls have a better cognition of fact and fiction starting from an earlier age in Turkey. No scientific research has been conducted on this; the researchers are too busy studying the guys.

If you ask me, (even if you don’t ask me you are bound to read my opinion now), a good solution would be to assign “mummies” for every child. For those grownups without mummies around to help them, maybe wives can act as moms and guide them in separating fact from fiction.

Wait; is that not a tried option in Turkey? It surely is! What else can be done?

Teach the opposition to base their strategies on things good enough for 8 year olds? Ban TV all together except for TRT? Form a sub-committee for Radio and Television Supreme Council (RTÜK) with a name such as, “Sultan Süleyman Fact Finding Committee?” Shoot a documentary about Sultan Süleyman’s life, where he spends 30 years on horseback? Wait that was also suggested, right?

Am I Turkish or what?”

Source : Hürriyet Daily News

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search